עדכוני מיסוי בינלאומי - ינואר 2012

הונגריה|פורטוגל|רוסיה

ד"ר אבי נוב, עו"ד

ינואר 2012

הונגריה

ממשלת הונגריה הגישה לאחרונה הצעה לרפורמת מס מקיפה. להלן סקירה של הצעה לתיקון משטר פטור השתתפות אשר צפויה להשפיע על חברות ומשקיעים מישראל הפועלים בהונגריה. שימו לב לכך שאם ההצעה תאושר, השינויים ייכנסו לתוקף בתחילת 2012.

חברות שיהפכו להיות תושבות הונגריה לצורכי מס באמצעות העברת "השליטה והניהול" בעסקיהן להונגריה, יהיו זכאיות, בהתאם לתנאים שונים, ליהנות ממשטר של פטור השתתפות ביחס לרווחי הון.

להרחבה בנושא שליטה וניהול בדין הישראלי, ראו: מדריך תושבות לצורכי מס, כולל המלצות לתכנון מס.

להרחבה בנושא פטור השתתפות, ראו: מדריך למיסוי חברת החזקות (פטור השתתפות), כולל המלצות לתכנון מס.

חברה אשר תיהפך כאמור לתושבת הונגריה נדרשת לדווח לרשויות המס בהונגריה על ההחזקה במניות בתוך 60 יום, מיום המעבר להונגריה על מנת להיות זכאית לפטור השתתפות על רווחי ההון, וזאת בהנחה שאותה חברה עונה על דרישות של 30% בעלות לתקופת החזקה של שנה או יותר במניות.

השילוב של משטר פטור השתתפות ביחד עם העובדה שבהונגריה אין ניכוי מס במקור, ויש פטור מלא ממס על דיבידנדים שנתקבלו וכן פטור ממס על 50% מהכנסות מתמלוגים, יהפכו את הונגריה למקום אטרקטיבי להקמת חברת אחזקות בכלל, וליישום אסטרטגיות של תכנון מס בפרט.

פורטוגל

הצעת התקציב לשנת 2012 הוגשה לאחרונה לפרלמנט הפורטוגלי, ובה כלולים שינויים במערכת המס הרלוונטיים לחברות זרות הפועלות בפורטוגל. להלן סקירה של חלק מהשינויים המרכזיים:

מס חברות - שיעור המס על רווחים הנמוכים מ-12,500 יורו, העומד כיום על 12.5%, יבוטל, ובמקומו שיעור מס החברות יהיה אחיד, דהיינו 25%. כמו כן, בשנות המס 2012 ו-2013 יחול היטל מס מיוחד של עד 5% על רווחים הגבוהים מ-1.5 מיליון יורו. לפיכך, שיעור המס האפקטיבי במקרה כזה עשוי להגיע ל 30% (לא כולל מס עירוני).

הפסדים להעברה - ניתן להעביר הפסדים לצורכי מס עד 5 קדימה עם הגבלות שונות, וזאת ביחס להפסדים שייצברו לאחר ה-1 בינואר 2012.

להרחבה בעניין מיסוי השקעות בפורטוגל, לרבות תכנון מס, ראו: אמנה למניעת כפל מסים בין ישראל לבין פורטוגל

רוסיה

ממשלת רוסיה הודיעה על יוזמה חדשה למתן הטבות מס לחברות הייטק וזאת במטרה לעודד השקעות. התנאים העיקריים לקבלת ההטבות:

1 – מקבלת ההטבה היא חברה רוסית

2 – יותר מ 90% מהכנסות החברה נובעות מפעילות המוגדרת כ IT.

3 – לחברה הרוסית יש מעל 30 עובדים.

להרחבה בעניין מיסוי השקעות ברוסיה, לרבות תכנון מס, ראו: תכנון מס להשקעות ברוסיה
 

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה במייל: avinov@bezeqint.net

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי

טואול - בניית אתרים