מקימים חברה וחוסכים מיסים

חברה בע"מ|מס הכנסה|רשות המסים

 
ד"ר אבי נוב, עו"ד*

יוני 2012

שכירים ועצמאיים יכולים לעשות שימוש באסטרטגיות של תכנון מס כדי לחסוך בתשלומי מיסים. בשנים האחרונות הוקמו כ- 100,000 חברות למתן שירותים על ידי שכירים ועצמאיים אשר הבינו כי כדאי יהיה לה להעניק את אותם השירותים באמצעות חברות בע"מ. באמצעות שימוש בחברה בע"מ, ניתן לחסוך בתשלומי מיסים באופן דרמאטי. יודגש כי להקמת חברה בע"מ לצורך מתן שירותים ישנם יתרונות כלכליים רבים, מלבד החסכון בתשלומי מיסים ובתשלומי ביטוח לאומי ומס בריאות.

חסכון במס

אם אדם בעל הכנסה גבוהה מקים חברה בע"מ, ומספק את שירותיו באמצעות תאגיד שבשליטתו, הרי שבמקום להיות כפוף לשיעורי המס השוליים הנחשבים גבוהים יחסית, הוא ישלם מס שוטף בשיעור של 25% בלבד וזאת בהנחה שהכסף לא יימשך מהחברה כדיבידנד. בדרך זאת ניתן להפחית ביותר מחצי, בתנאים מסוימים, את תשלומי המס השוטפים, וגם לחסוך בדמי ביטוח לאומי ומס בריאות.

פעילות באמצעות חברה בע"מ מאפשרת תכנון משיכת משכורת בכדי ליהנות ממדרגות המס הנמוכות ומנקודות הזיכוי. השלב הבא בתכנון המס הוא למשוך את יתרת הכסף מהחברה ביעילות מיסויית מקסימאלית. לעניין זה, ראו: מושכים רווחים ללא מיסים - תכנוני מס.

שיקולים מסחריים בהקמת חברה

מלבד שיקול המס, ישנם שיקולים רבים אחרים בהקמת חברה בע"מ, ובכלל זה:

  • פעילות כחברה מקנה יתרון בהגבלת האחריות החלה על בעלי המניות כלפי הנושים של העסק.
  • שעור מס נמוך יחסית המושת של החברה (25%) מאפשר לה תזרים מזומנים טוב יותר להשקעות שכן החברה יכולה להפנות חלק ניכר מהכנסתה להשקעות, לעומת פחות מ- 50% ביחיד המשלם מס הכנסה בשיעור גבוה וגם בטוח לאומי.
  • המשכיות העסק גם לאחר פרישתו של מייסד החברה.
  • תדמית גבוהה בקשרים עם עסקים בארץ ובחו"ל.
  • נוחות בצרוף שותפים ו/או העברה לבני משפחה.
  • ניהול העסק ללא חשיפת שמות הבעלים.

הקמת חברה זרה?

מי שאינו מסתפק בחסכון במס כאמור, ויבקש גם להפחית את מס החברות הישראלי, יוכל לעשות זאת באמצעות תכנון מס בינלאומי. כך לדוגמא, ניתן להקים חברה במדינה אחרת עם שיעור מס חברות נמוך יותר מישראל, לדוגמא בקפריסין, שם שיעור מס החברות הוא 10%. מדובר בחסכון של 15% על רווחי החברה.

הקמת חברה בחו"ל מתאימה במיוחד לאלו שיש להם פעילות ביעדים בחו"ל. היא אינה מתאימה לישראלים שהפעילות שלהם בישראל. עם זאת, יש לקחת בחשבון את הוראות החוק לעניין חברת משלח יד זרה (חמי"ז). ראו גם: משלח-יד מיוחד לעניין חמי"ז.

האם ניתן לתקוף את תכנון המס?

רשות המסים עשויה לתקוף את תכנון המס של מי שיקים חברה בע"מ לאספקת שירותים בטענה כי מדובר בעסקה מלאכותית שכל מטרתה הפחתת מיסים. אלא, שלרשות המסים יש בעיה מהותית כאן, שהרי הקמת חברה על ידי יחיד ומתן שירותים באמצעותה היא זכות חוקתית ולא ניתן להגבילה במקרה זה. השופט זוסמן, קבע בזמנו בעניין זה כי: "שימוש בזכותו הרגילה של אדם להתאגד בתאגיד, זוהי זכות שהיא אחת מחירויות האדם". בפסקי דין רבים נאמר שאין כל פסול בשימוש בחברה לשם הקטנת נטל המס המוטל על היחיד.

ביחס לביטוח הלאומי, הסוגיה של הקמת חברה אשר כתוצאה ממנה לא משולמים דמי ביטוח לאומי אושרה על ידי בית הדין הארצי לעבודה.

כיצד נתמודד עם רשות המסים?

השאלה הבסיסית היא האם הקמת חברה בע"מ והעברת הפעילות העסקית לחברה נחשבת כעסקה מלאכותית? המבחן שנקבע על ידי בית המשפט העליון לעיסקה מלאכותית הוא מבחן הטעם המסחרי, היינו האם לעסקה יש טעם כלכלי מלבד המטרה של החיסכון במס.

כאמור לעיל, ישנם שיקולים רבים נוספים להקמת חברה בע"מ מלבד החיסכון במס. בכל מקרה, מומלץ להצטייד בחוות דעת משפטית בעניין זה כדי שניתן יהיה להגן מבחינה משפטית על שינוי אופן הפעילות ממתן שירותים כשכיר או כעצמאי, למתן שירותים באמצעות חברה.

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה במייל avinov@bezeqint.net

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי

טואול - בניית אתרים